Tarihçe

 Türkiye’de bugün, Cemiyetimiz bünyesinde yaklaşık 30.000 öğrencinin barındığı 176 öğrenci yurdu ve halka yönelik çalışmaların da yapıldığı 172 şube bulunmaktadır. Aynı zamanda Cemiyetimiz, kuruluşundan itibaren ihtiyaç sahibi başarılı binlerce öğrenciye burslar vermiştir. Yapılan tüm bu çalışmalar ve Türk Milli Eğitimine Cemiyetimizin vermiş olduğu destek; Cumhurbaşkanlığı tarafından “Üstün Hizmet Plaketi”, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Şükran Plaketi” ile takdir görmüştür.

İlim Yayma Cemiyeti, Türkiye’nin ilk sivil toplum kuruluşlarından biri olma özelliğiyle kuruluş ilkeleri doğrultusunda öncü bir kurum olmaya bugün olduğu gibi gelecekte de devam edecektir.

İlim Yayma Cemiyeti, kurulduğu 11 Ekim 1951 tarihinden itibaren milli ve manevi değerler ışığında hizmetlerini sürdüren bir hayır kurumudur.

17 Ekim 1951 tarihinde ilim ve irfan sahibi aydınlık nesillerin yetişeceği ilk İmam Hatip Okulunu açan, sonraki yıllarda da ülkemiz milli eğitimine 100’ü aşkın İmam Hatip Lisesi kazandıran Cemiyetimiz, gerçekleştirdiği güzel çalışmalar neticesinde Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına faaliyet gösteren dernek statüsü kazanmıştır.


Üsküdar Şube

İlim Yayma Cemiyeti Üsküdar Şubesi, 1998 yılında kurulmuş olup 2013 yılında mevcut yönetim kadrosuyla Üsküdar’da eğitim ve kültürel faaliyetlerine başlamıştır.

Bünyesinde 1 yurt, 5 öğrenci evi, 13 ev okulu grubu, 5 çocuk eğitim merkezi ve iyem akademi sürekli eğitim merkezi ile Anadolu’nun farklı yerlerinden gelen öğrencilere, Üsküdar ve çevresine hizmet vermeye devam etmektedir.